Deepin Polska – Forum

Deepin Linux jako narzędzie deweloperskie  

  RSS

mjwhodur
(@mjwhodur)
New Member
Witamy: 1 miesiąc temu
Posty: 2
06/01/2019 3:56 pm  

Witam serdecznie koleżanki i kolegów.

Jako, że prawdopodobnie to, co będę pisał nie podpina się pod jakąkolwiek kategorię, opiszę swoje doświadczenia.

Jako, że jestem programistą Pythona, a ze względu na stos, z którego korzystamy, korzystam głównie z *NIXów. To jest, macOSa oraz Linuxa w chwili obecnej.

Co do Linuxów, przerabiałem różne: Ubuntu i Debiana, Manjaro, OpenSuSE, za młodzieńczych lat również i Mandrivę. Obecnie korzystam z Deepin. Dlaczego? Choćby dlatego, że po prostu jest ładny, jest oparty na Debianie, jest stabilny. 

Zacznijmy od ładności. Deepin jest systemem, który ma, w mojej opinii, jedną z najbardziej estetycznych nakładek graficznych. Po pierwsze, że przypomina bardzo sobą zachowanie macOSa i jego wygląd (do czego osobiście jestem przyzwyczajony), oraz jednoznaczne ikony aplikacji.

Jest również łatwy w obsłudze, to jest w zasadzie wszystkie funkcje, których może wymagać podstawowy użytkownik są dostępne z odpowiednich interfejsów graficznych. 

Jest bardzo szybki. Korzystam z niego na nienajnowszym MacBooku Pro (połowa 2010), na którym inne systemy operacyjne, w tym macOS mają swoje czkawki. GNOME to niestety kobyła...

Jedynym minusem, do którego mogę się przyczepić, jest brak obsługi BTRFSa na poziomie instalacji, ale podejrzewam, że jest to wymuszone tym, że po prostu producenci systemu uważają, że ten system plików jest bardzo niestabilny.

Do plusów, za to, należą przede wszystkim zgodność z większością usług, a podejrzewam, że postawienie nawet serwera na Deepin nie będzie wielkim problemem.

Nie ma również problemu z instalacją pakietów, których potrzebuję do pracy, m.in. Dockera.

Dodatkowo, posiada natywne wsparcie dla ExFAT, co jest przydatne przy przenoszeniu plików pomiędzy Windows, macOS oraz Linux.


OdpowiedzCytat
Dany Gee
(@dany-gee)
Member
Witamy: 8 miesięcy temu
Posty: 91
09/01/2019 9:18 am  

Mnie też Deepin urzekł swoim pięknem. Gdy zdecydowałem się go zainstalować, nowoczesny instalator dodatkowo mnie ucieszył. "Nareszcie ktoś rozwija spójnego graficznie Linuxa, który nie przypomina zlepku garażowego kodu" - pomyślałem wówczas.

Gdy zacząłem systemu używać, poza oczywiście pięknymi efektami graficznymi, spodobało mi się podejście chińczyków do kwestii użyteczności - zebrali w jeden system to, co najlepsze ze wszystkich obecnych systemów na rynku. Dwa tryby menu, dwa tryby paska zadań + możliwość ich dowolnego łączenia. GENIALNE! W ten sposób czy to przyzwyczajenia z Windowsa, czy z MACa zostaną zaspokojone, a to daje większe szanse na mniej bolesną przesiadkę na Linuxowy hype train  😉 
Jest żwawo, jest ładnie, nowocześnie. Tak powinno być. Z duchem czasów.

Z minusów to nieco niepewne aktualizacje, które lubią kłaść cały system, nieświeże paczki w Appstore i niekiedy burdel z wersjonowaniem a także bariera językowa pomiędzy Chinami a resztą świata  🤯 

Aktualnie na podium w Linuxowej sztafecie u mnie są Deepin (za design), elementaryOS (również za design, twarde zasady oraz model "płać ile chcesz") oraz Mint (za bycie najlepszą wersją Ubuntu  😉 ).

Chcę dożyć dnia, kiedy nie będę już musiał włączać Windowsa, by pograć w gry AAA, szybko, wygodnie i intuicyjnie wykonać prace związane z projektowaniem graficznym lub tworzeniem wideo (+ różne FX) - bo na to, na tą chwilę, jeszcze żadna dystrybucja w pełni nie pozwala...

Sprawa ma się inaczej w przypadku programistów - tutaj właściwie większość distro sprawdzi się bez problemu, otwartą kwestią pozostawiając jedynie wybór środowiska graficznego.

| OS: Deepin 15.8 | MB: ASUS Z170 DELUXE | CPU: i7-6700K | GPU: nVidia GTX 1080 (Driver 387.34) | RAM: 32GB G-SKILL Ripjaws 4 | NET: I219-V Ethernet | AUDIO: NVIDIA GP104 HD Audio Controller | SSD: KINGSTON_SH100S3 | DISPLAY: 50" LG OLED TV 4K@60 FPS |


OdpowiedzCytat
Share:
  
Praca

Proszę Zaloguj Się lub Rejestracja